založeného dle § 214 a násl. zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů.
Úplné znění stanov ke dni 21. června 2024 (také ve formátu PDF)
- Název a sídlo
1.1 Název spolku zní: Minoritní akcionáři ČEZ, a.s., z.s.
1.2 Sídlem spolku je: Jablonec nad Nisou, Mšeno nad Nisou, Tichá 4577/14, okr. Jablonec nad Nisou. - Účel a činnost
2.1 Účelem spolku je přispívat k ochraně práv a oprávněných zájmů jeho členů, jakožto akcionářů společnosti ČEZ, a.s., identifikační číslo 452 74 649 (dále též „společnost ČEZ“).
2.2 Hlavní činností spolku je naplňování jeho účelu zejména prostřednictvím sledování,
vyhodnocování a sdílení informací týkajících se činnosti společnosti ČEZ, jejích orgánů a České republiky, jakožto jejího většinového akcionáře a pomoc členům spolku – akcionářům společnosti ČEZ při obraně před jednáním poškozujícím jejich práva a oprávněné zájmy.
2.3 Za účelem podpory své hlavní činnosti může spolek podnikat či být jinak výdělečně činný. - Členství, práva a povinnosti členů
3.1 O přijetí za člena spolku rozhoduje výbor na základě žádosti o členství. Členem spolku se může stát fyzická osoba starší osmnácti let nebo právnická osoba, která v žádosti o členství prohlásí, že je akcionářem společnosti ČEZ. Pokud výbor dojde k závěru, že přijetím žadatele za člena by bylo nebo mohlo být ohroženo řádné plnění účelu spolku, může žádost o členství odmítnout.
3.2 Členství zaniká vystoupením člena, jeho vyloučením, jeho úmrtím nebo zrušením, je-li právnickou osobou či zánikem členství v souladu se zákonem. Člen není oprávněn podat výboru návrh na vyloučení jiného člena.
3.3 Spolek vede neveřejný seznam členů, do kterého se zapisuje jméno, bydliště, datum narození nebo název, adresa a identifikační číslo člena a jeho kontaktní údaje (zejména e-mailová adresa). Má se za to, že členem spolku je ten, kdo je zapsán v seznamu členů. Vedením seznamu členů je pověřen výbor. Seznam členů není členům spolku zpřístupňován k nahlížení, avšak v souladu se zákonem obdrží na svou žádost každý člen, a to i bývalý, od spolku potvrzení s výpisem ze seznamu členů obsahující údaje o své osobě, popřípadě potvrzení, že tyto údaje byly vymazány.
3.4 Člen spolku má právo účastnit se činnosti spolku a rozhodování členské schůze, vznášet dotazy a návrhy týkající se činnosti spolku a jeho orgánů a další práva určená zákonem.
3.5 Člen spolku má povinnost dodržovat stanovy, respektovat oprávněné zájmy spolku, chránit dobré jméno spolku a jeho členů, dle svých možností aktivně přispívat k naplňování jeho účelu, zachovávat mlčenlivost o skutečnostech, jejichž uveřejnění by mohlo poškodit zájmy spolku, a hradit členské příspěvky.
3.6 První členský příspěvek činí 500,- Kč (slovy: pět set korun českých), jeho úhrada je podmínkou pro vznik členství. Každoroční členský příspěvek činí 500,- Kč (slovy: pět set korun českých).
Splatnost každoročních příspěvků je 31. ledna daného roku, neurčí-li výbor jinak. Bude-li to nezbytné pro řádné uskutečňování činnosti spolku, je výbor oprávněn rozhodnout o přiměřeném zvýšení částky každoročního členského příspěvku či o mimořádném členském příspěvku. - Členská schůze
4.1 Členská schůze je tvořena všemi členy spolku a je jeho nejvyšším orgánem. Do působnosti členské schůze náleží rozhodování o změnách stanov, volba a odvolání členů výboru, určování výše odměny členů výboru, schvalování výsledku hospodaření spolku, hodnocení činnosti spolku a jeho orgánů a rozhodování v dalších zákonem stanovených případech.
4.2 Rozhodování členské schůze se může uskutečnit ve formě per rollam (bez potřeby fyzického setkání členů) s využitím elektronických komunikačních prostředků, a to dle potřeby, avšak nejméně jednou za kalendářní rok. Rozhodování členské schůze iniciuje a organizuje výbor. Podnět k uskutečnění rozhodování členské schůze jsou oprávněni výboru dát alespoň 2/3 (slovy: dvě třetiny) členů spolku.
4.3 Organizátor rozhodování členské schůze zašle všem členům na v seznamu členů uvedenou emailovou adresu návrh rozhodnutí, který obsahuje alespoň: (i) text navrhovaného či navrhovaných usnesení, včetně odůvodnění, (ii) lhůtu pro doručení vyjádření (hlasování) člena v přiměřené délce trvání určené výborem, nejméně však 10 (slovy: deset) dnů od odeslání návrhu členovi, a (iii) emailovou adresu určenou pro zasílání vyjádření členů.
4.4 Nedoručí-li člen v určené lhůtě na určenou e-mailovou adresu či do datové schránky spolku vyjádření k navrhovanému usnesení, platí, že s návrhem nesouhlasí. Výsledek rozhodování členské schůze oznámí organizátor rozhodování členské schůze všem členům bez zbytečného odkladu po jeho ukončení. Rozhodování je ukončeno dnem, v němž bylo doručeno vyjádření posledního člena k návrhu, nebo uplynutím posledního dne lhůty stanovené pro doručení vyjádření členů.
4.5 Každý člen spolku má jeden hlas. Rozhodná většina se počítá z celkového počtu hlasů všech členů spolku. O změně stanov a volbě a odvolání členů výboru rozhoduje členská schůze alespoň 2/3 (slovy: dvěma třetinami) hlasů členů spolku. O zrušení spolku a o změně jeho účelu rozhoduje členská schůze alespoň 3/4 (slovy: třemi čtvrtinami) hlasů členů spolku. - Výbor
5.1 Výbor je kolektivním statutárním orgánem spolku. Výboru náleží veškerá působnost, která dle těchto stanov není svěřena členské schůzi. V případě potřeby může výbor dle svého uvážení se členy spolku neformálně komunikovat spolkové záležitosti hromadně prostřednictvím účtu spolku registrovaného na sociální síti X (dříve Twitter) či prostřednictvím kontaktní e-mailové adresy spolku.
5.2 Výbor má tři (3) členy volené členskou schůzí ze členů spolku. Funkční období členů výboru jsou dva (2) roky. Výbor volí ze svých členů svého předsedu, s výjimkou prvního předsedy výboru, který je určen tímto zakladatelským právním jednáním. Předseda výboru zastupuje spolek vůči třetím osobám samostatně.
5.3 Zasedání výboru svolává předseda výboru dle potřeby pozvánkou zaslanou na e-mailovou adresu členů výboru nebo jiným vhodným způsobem alespoň 5 (slovy: pět) dnů před jeho konáním. Člen výboru se může vzdát práva na včasné a řádné svolání zasedání výboru písemným prohlášením nebo ústním prohlášením učiněným na zasedání.
5.4 Zasedání výboru je usnášeníschopné za účasti většiny jeho členů a rozhoduje většinou hlasů přítomných členů. Každý člen má jeden (1) hlas. Zasedání řídí předseda výboru nebo jiný jím pověřený člen. Členové výboru se zasedání zúčastňují osobně. Zasedání výboru se může konat i bez nutnosti osobní fyzické přítomnosti jeho členů, a to v písemné formě (per rollam) nebo s využitím elektronických komunikačních prostředků. Předseda výboru nebo jiný jím pověřený člen zajistí vyhotovení zápisu ze zasedání výboru v přiměřené době po jeho konání. - Závěrečná ustanovení
6.1 Spolek může zaniknout dobrovolným zrušením na základě rozhodnutí členské schůze nebo z jiného důvodu stanoveného zákonem.
6.2 Právní poměry spolku se řídí těmito stanovami a právním řádem České republiky, zejména občanským zákoníkem.